Biçimlendirilemeyen Flash Diski Biçimlendirme

Flash diskinizi kullanırken, virüsden veya kullanımdan dolayı flash diskinize ulaşılamayabilir.
Bilgisayar Flash diskinizin takıldığını algılar fakat içeriğini göstermez. Sadece "Çıkarılabilir Disk " yazısı görünür. Biçimlendirmenizi ister biçimlendir denildiğinde başarı ile biçimlendiremez.Bu gibi durumlarda önce flash disk biçimlendirerek ulaşabilmek sonrada  flash disk içinde önemli bilgileriniz varsa bunları kurtarmak için çalışmak olacaktır.

1. Bilgisayarım üzerine sağ tıklayarak Yönet'e geliyoruz. (Windows 7 için)

2. "Disk yönetimi" kısmından "Çıkarılabilir Disk" seçiyoruz. Sağ tıklayarak "Yeni Basit Birim" oluştur diyerek flash diski biçimlendiriyoruz.


Artık flash diskimiz kullanıma hazır. İçerisindeki bilgileri kurtarmak için çeşitli programlar kullanarak bilgilerinizi geri getirebilirsiniz.

Benim kullandığım GetDataBack programı veri kurtarmada kullandığım ve başarılı bir programdır. Tavsiye ederim.

Not: "Disk yazmaya karşı korumalı" gibi bir yazı çıkıyorsa burada anlatılan yöntem işe yaramayacaktır. Bu gibi durumlarda flash diskin Controller chipi zarar görmüştür. Bunu üretici firmanın sağlayacağı özel programla düzeltebilirsiniz.
Devamı için tıklayınız.

Bu Sayfayı Yazdır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Blogger Sayfa Yazdırma Butonu Yapma

Blogger Sayfa Yazdırma Butonu Yapma “Bu Sayfayı Yazdır” düğmesinin Blogger içerisinde nasıl ekleneceğini bu yazımda anlatacağım. Kendi...