Microsoft word resim dosyası boyutunu azaltma

Bazen word belgelerinizin boyutu çok önemli olabilir. Bilgisayarınızda kayıtlı olan word belgesinin boyutu o kadar önemli olmazken bu dosyayı e-posta ile göndermeniz gerektiğinde boyutun fazla olması canınızı sıkabilir.

Oluşturduğunuz word belgesinin boyutu office 2007  sürümünde otomatik olarak azaltılacaktır. Office 2007 xml yapısı kullandığı için dosyaları kendiliğinden küçültmektedir.

Ancak word belgeniz içerisinde resimler olabilir. Siz resimleri yüksek çözünürlükte veya büyük boyutta eklemiş olabilirsiniz. Buda haliyle word dosyasının boyutunu artıracaktır. Bazen 2-3 sayfalık bir word belgesi 3-4 mb olabilir. Bu dosyayı winrar gibi sıkıştırma programları ile de sıkıştırsanız çok fazla bir değişiklik olmayacaktır.


Resim dosyaları optimize edilerek word belgesinin boyutunu azaltabilirsiniz.

Office 2007 word belgesinde resimleri küçültme

Belge içerisinde resim dosyasını seçiyoruz.

Üst menüde Biçim sekmesi görünecektir.

Ayarla kısmından resimleri sıkıştır tıklıyoruz.Aşağıdakilere uygula kısmında belgedeki tüm resimlerÇözünürlüğü değiştir kısmında yazdır (200 dpi)

Seçeneklerden resimleri sıkıştır ve resimlerin kırpılan kısımlarını sil işaretleyiniz

Çıkan uyarıya tamam diyerek belgeyi kaydediyoruz.Belgemizin boyutunda düşme olacaktır.


Bu Sayfayı Yazdır

1 yorum:

Blogger Sayfa Yazdırma Butonu Yapma

Blogger Sayfa Yazdırma Butonu Yapma “Bu Sayfayı Yazdır” düğmesinin Blogger içerisinde nasıl ekleneceğini bu yazımda anlatacağım. Kendi...