Blog, e-günce, blok mu hangisi acaba

Blog kelimesi günlük yaşamımıza iyice girdiği şu günlerde Türkçe kelime takıntısı fazla olanlar Blog kelimesine karşı alternatifler oluşturmaya başladılar bile.

Dil yaşayan, hayat sahibidir. Dillerin de doğumu yaşamı ve ölümü vardır. Türkçe'mizde yaşayan bir dil ve içerisine her geçen gün yeni kelimeler eklenmekte. Blog kelimesi de bu kelimelerden birisi, kaynak olarak weblog kelimesinin kısaltılması olarak ortaya çıkan İngilizce kaynaklı bu kelime çoğu kişi tarafından Blog olarak kullanılmaktadır.

Türkçe olarak günce, e-günce, ağ günlüğü hatta blok olarak da kullananlar vardır. Türk Dil Kurumu blog kelimesini tanımamaktadır. Şu an için Türkçe olarak da bir karşılığı bulunmamaktadır.

Blog kelimesi ile bu kadar içli dışlı olduktan sonra bu şekli ile kullanmanın bir sakıncası görülmemektedir. İlla ki Türkçe olsun deniliyorsa bazı sitelerde "e-günce" veya "e-günlük" kullanılabilir.
Bu Sayfayı Yazdır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blogger Sayfa Yazdırma Butonu Yapma

Blogger Sayfa Yazdırma Butonu Yapma “Bu Sayfayı Yazdır” düğmesinin Blogger içerisinde nasıl ekleneceğini bu yazımda anlatacağım. Kendi...